Stavíme rekreační objekt svépomocí

Když se zahledíte do katalogů stavebních https://cs.wiktionary.org/wiki/stavebn%25C3%25AD firem, které nabízejí na trhu různé typy rodinných domů či rekreačních chat, a zaměříte se na ceník, bude se to tam odvíjet zpravidla v milionových relacích, tedy v částkách, které mnohdy přesahují rozpočtové možností běžné domácnosti. Aby si někdo mohl dovolit v takovém objektu žít, musí to řešit například hypotečním úvěrem. Mezi námi jsou ale i jedinci, kteří jsou schopni postavit dům svépomocí. Například ve formě dřevostavby, anebo zděného bungalovu, čímž ušetří část procesních nákladů, například na výplaty zaměstnanců stavební firmy. Taková stavba sice trvá déle, ale pokud jde o systematickou záležitost pod dohledem odborníka, bývá výstavba provedena na míru, precizně a výrazně levněji. A bydlet ve vlastním domě je něco úplně jiného, než být spoluvlastníkem bytového domu na městském sídlišti.

zemní práce

Společným jmenovatelem takových svépomocných projektů je vždy zahájení výstavby v podobě vyhloubení základů a zhotovení podsklepené či nepodsklepené základové desky nebo konstrukce. A s tímto si obvykle nikdo neporadí na vlastní pěst, protože je zapotřebí, aby zemní práce v Praze servisvirivychvan.cz i kdekoli jinde provedl stroj. Vykopat základy ručně je značná dřina a navíc se tu mohou vyskytovat situace, které se bez rypadel a nakladačů neobejdou. Zemní práce také doplňuje výstavba pažení a bednění pro odlévání základového betonu, a toto by se mělo přenechat specialistům.

buldozer v terénu

Výhodou zhotovení zemních prací je zejména jejich rychlost, budete pak mít připravené podloží pro výstavbu domu v krátkém termínu a tím pádem pak lze plynule navázat další stavební činností, jako je stavba obvodového zdiva, příček, stropů a střešních krovů. Hrubá stavba domu tak může i v případě svépomocné činnosti být dokončena za několik týdnů a dům pak bude připraven pro dokončovací operace, zejména elektroinstalaci, rozvody vody a odpadů, vodovodní přípojku atp.